Malsena | Misija: Užgavėnės namuose
Blynai – tai vienas dažniausių ir populiariausių pusryčių pasirinkimų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tai tūkstantmečių istoriją skaičiuojantis valgis – apie blynus rašė senovės graikų poetai, savo garsiausiose pjesėse mini net Šekspyras.

Misija: Užgavėnės namuose

Tačiau net jeigu blynais mėgaujamės kasdien, šis patiekalas labiausiai Lietuvoje sužiba išlydint žiemą – per Užgavėnes. Ši šventė skirtingais pavadinimais švenčiama visame pasaulyje: Italijoje ji vadinama „Martedì Grasso“, Vokietijoje „Fetter Donnerstag“, Šveicarijoje „Fettisdagen“, o „Maslenitsa“ – Rusijoje. Jos metu vyksta spalvingi karnavalai, ryškiai paišomi veidai ar kuriamos kaukės, gatvėse trankiai groja muzika ar dainuojamos dainos. Na o mes, lietuviai, kepame blynus, kurie simbolizuoja saulę, ir tokiu būdu vijame iš kiemo žiemą bei laukiame gamtos pabudimo – pavasario.

Lietuvių kalbos žodyne yra teigiama, jog „blynas“ – tai iš miltų ar tarkuotų bulvių keptuvėje kepamas valgis, sklindis, paplotis. Tačiau ar žinojote, kiek skirtingų blynų rūšių ir kepimo technikų galite atrasti keliaujant aplink pasaulį?

Tradiciniai apvalūs blynai

Nuo pagonybės laikų blynai lietuviams turi ypatingą reikšmę: istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad blynai – tai vienas seniausių sakralinių patiekalų, kepamų tik ypatingomis progomis. Šiandien mūsuose labiausiai paplitę tradiciniai, apvalūs ir nedideli blynai, kurių sudėtyje – vos keli ingredientai: miltai, kiaušiniai, pienas ir įvairūs pagardai. Tačiau panašaus stiliaus blynų sutiktume daugelyje kitų Vakarų pasaulio šalių. Amerikietiški, rusiški, airiški, kanadietiški, lenkiški – daugelis šių šalių kepa tokius ar panašius blynus.

Ką blynams suteikia juose esantys ingredientai?

Cukrus

Cukrus – ne tik saldžiam skoniui! Jis jungiasi su tešloje esančiu vandeniu ir taip sulėtina miltuose esančio glitimo vystymąsi. Tai reiškia, kad blynai su šaukštu cukraus bus minkštesni, elastingesni. Dėl cukraus jūsų blynų krašteliai gražiai paruduos ir apskrus – būtent jis sukuria šį efektą.

Druska

Druska taip pat vaidina svarbų vaidmenį – ne tik subalansuoja skonį, bet ir lėtina glitimo vystymąsi. Įbėrę žiupsnelį druskos būsime tikri, kad tešla bus tvirtesnė.

Riebalai

Riebalai kaip sviestas, margarinas, aliejus ar taukai blynams suteikia purumo, traškumo. Riebalai taip pat slopina glitimo vystymąsi, todėl blynai yra puresni ir minkštesni. Kuo glitimo tinklas tvirtesnis, tuo tvirtesni kepiniai (pavyzdžiui, pica arba duona). Blynams tokio efekto sukurti nenorime, todėl dedame į tešlą riebalų, kurie nesugeria visų skysčių ir glitimas negali taip gerai vystytis.

Miltai

Blynai gali būti kepami su įvairiausiais miltais – ne tik kvietiniais, bet ir grikių, avižų ar speltų. Eksperimentams ir fantazijai ribų nėra! Žinoma, nuo to, kokius miltus pasirinksite, priklausys tiek blynų skonis, tiek ir jų tekstūra.

Kvietiniai miltai

Populiariausi blynų kepime – kvietiniai miltai. Tačiau ir čia galime ieškoti skirtumų!

Štai kepiniams skirti miltai (pavyzdžiui, „Ekstra“ arba „Karališki“, tipas 405D), puikiai tinka minkštiems blynams, nes suteiks jiems lengvumo bei purumo. Kvietinius miltus „Ekstra” geriau rinkitės, kai norite traškesnių blynelių.

Aukščiausios rūšies kvietiniai miltai (tipas 550D) padės išgauti kiek tvirtesnę blyno struktūrą. 

Norintiems išsikepti sveikuoliškų blynų puikiai tiks viso grūdo kvietiniai miltai. Kepant iš visų grūdo dalių miltų iškepti blynai įgaus didesnę maistinę vertę. Viso grūdo kvietinius miltus galite sumaišyti su nepamainomais aukščiausios rūšies kvietiniais miltais. Taip blynų tešlą užmaišysite lengviau, o ir blynus formuoti bus patogiau, jie neprikeps.

Avižų miltai

Viso grūdo avižiniai miltai – puikus pasirinkimas sveikatai palankiems blynų receptams. Tiesa, šiuose miltuose nėra glitimo, todėl norėdami išgauti purią kepinių tekstūrą, dalį šių miltų galite keisti aukščiausios rūšies kvietiniais miltais.

Kadangi avižiniai blynai šiek tiek panašūs į avižinę košę, skaninkite juos taip pat panašiai: ruduoju cukrumi, klevų sirupu ar medumi, šviežiomis uogomis, figomis ar bananu, uogienėmis ar riešutų sviestu.

Grikių miltai

Grikiai itin vertinami dėl juose esančių baltymų, kurių sudėtyje yra visos 8 nepakeičiamos aminorūgštys, todėl jie geriau pasisavinami žmogaus organizmo, nei kitų grūdų baltymai. Kepdami blynus su viso grūdo grikių miltais taip pat atkreipkite dėmesį, kad jie neturi glitimo, todėl neišgausite tokios pat tekstūros, kaip su įprastais kvietiniais miltais. Todėl šiais miltais galite pakeisti dalį įprastų miltų.

Šie miltai turi riešutų poskonį ir gali būti gardinami ne tik saldžiais, bet ir pikantiškais priedais: rūkyta lašiša, karamelizuotais svogūnais, ožkos sūriu, šonine ar keptu kiaušiniu.

Speltų miltai

Tiek šviesūs, tiek visų grūdo dalių speltų miltai puikiai tiks visiems blynų receptams, nes juos lengviausia pakeisti ir integruoti į jūsų jau pamiltus kvietinių miltų receptus. Šie miltai padės sukurti švelnius, purius ir lengvus blynelius. Jie nebus tokios „tankios“ tekstūros, kaip, pavyzdžiui, su grikių miltais, tačiau taip pat pasižymės papildomomis maistinėmis savybėmis.

Purių blynų paslaptys

Yra keletas svarbių aspektų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį:

Konsistencija

Tinkama konsistencija – gardžių blynų paslaptis. Pernelyg skysta tešla lengvai liesis keptuvėje, todėl jūsų blynai bus ploni ir neiškils. Norėdami išsikepti purių blynų, turėtumėte juos ruošti pakankamai „storus“. Tirštesnę tešlą galite gaminti naudodami mažiau skysčių, tačiau nepersistenkite su miltais, kad blynai nebūtų sausi. Taip pat dalį recepte nurodytų skysčių (pavyzdžiui, pieno), galite keisti graikišku jogurtu. Taip išgausite tirštesnę tešlą, o jogurto rūgštumas padidins kepimo miltelių cheminę reakciją, suteikiant dar daugiau purumo. Turėkite omenyje, kad tirštesnė tešla keps ilgiau, todėl atitinkamai reguliuokite ir kaitrą.

Maišymas

Jokiu būdu nepermaišykite blynų tešlos! Per didelis ir intensyvus tešlos maišymas suformuos stiprų miltų glitimo tinklą, kuris reiškia tik viena – sprangius ir kietus blynus, kuriuose nėra vietos oro burbuliukams. Jei per daug maišysite tešlą, blynai bus plokšti ir guminiai. Geriau tegu tešloje lieka mažų gumuliukų!

Apvertimas

Švelniai apverskite blynus! Apversdami juos su stipria jėga ar išmetant aukštai į orą, mes „išleidžiame“ iš blynų orą, kuris yra purių ir minkštų blynų paslaptis.

3 tradicinių blynų rūšys

Tradicinius blynus galime skirstyti į tris tipus, priklausomai nuo to, kuo jie kildinami:

  1. Mielėmis
  2. Raugo likučiu
  3. Soda/kepimo milteliais

Mieliniai blynai

Mielės yra įprastas duonos ar kitų purių kepinių ingredientas, tačiau jos taip pat puikiai tinka ir blynams – suteikia jiems minkštą, purią tekstūrą ir sodrų, ryškų skonį.

Lietuvoje anksčiau dažniausiai kepami buvo būtent mieliniai blynai, kurie yra tapę tikru Užgavėnių simboliu.

Kai kildinate tešlą mieliniams blynams, labai svarbu atpažinti tinkamą momentą, kuomet tešla yra pasiruošusi virsti gardžiais kepiniais. Jei tešla neiškils pakankamai, blynai taip pat neiškils, nebus purūs ir tirpstantys burnoje, tačiau jei tešlą kildinsite per ilgai – blynuose jausite mielių poskonį, kartumą, jie nebeteks savo švelnaus ir saldaus skonio, kadangi mielės „suvalgys“ visą cukrų, esantį tešloje.

Todėl svarbu kepti blynus tuomet, kai užmaišyta tešla pataps dviguba. Užmaišę tešlą, palaikykite ją kambario temperatūroje apie 1 val. Neskubėkite kepti blynų, kol mielės „neatliko savo darbo“.

Kaip gaminami mieliniai blynai?

  1. Patikrinkite mielių galiojimo laiką! Mielės, užsilikusios jūsų spintelėje ar šaldytuve per ilgai, gali būti nebeaktyvios. Tai neleis pasiekti norimo rezultato.
  2. Suaktyvinkite mieles. Mielės – gyvi mikroorganizmai, o norint juos suaktyvinti reikia šilumos ir cukraus. Visą mielių kiekį, kurį naudosite tešlai, įdėkite į nedidelį indelį, įpilkite šilto vandens arba pieno (27-29⁰ C), truputėlį cukraus, viską išmaišykite ir palikite pastovėti kambario temperatūroje apie 20 min.
  3. Parinkite tinkamą mielių kiekį tešlai. Mielių kiekis priklauso nuo to, kokią tešlą ruošiate. Jei tešla pagerinta (su daug kiaušinių, sviesto arba aliejaus), mielių reikės daugiau: apie 50-60 g/1 kg miltų, įprastinei – apie 30 g/1 kg miltų. Sausų ir šviežių mielių santykis – 1:4.
  4. Kai tešla iškyla ir yra paruošta kepimui, tešlos permaišyti nereikia – šlapiu šauktu kabinkite tešlą ir dėkite į keptuvę. Vandenyje pamirkytas šaukštas padės blynui lengviau „nuslysti“ į keptuvę.

Patarimai tobuliems mieliniams blynams:

  • Maišydami tešlą mieliniams blynams naudokite tik kambario temperatūros produktus. Vėsūs ar ką tik iš šaldytuvo išimti produktai trikdo fermentacijos procesą ir trukdo mielėms „atlikti savo darbą“.
  • Pieną pašildykite – tai padės mielėms pradėti fermentacijos procesą. Jei pienas bus per šaltas, tešlai prireiks daugiau laiko pakilti, arba ji gali visiškai nepakilti. Kita vertus, jei pienas bus per karštas, jis „užmuš“ mieles, o tešla nepakils. Geriausias būdas užtikrinti teisingą temperatūrą yra ją pamatuoti termometru.
  • Kad tešla pakiltų, ji turėtų būti paliekama šiltoje vietoje be skersvėjo. Jei jūsų namuose yra šilta, galite tiesiog palikti ją ant stalviršio. Šilta, drėgna aplinka – tai ideali vieta tešlai pakilti. Optimali temperatūra tešlos laikymui: 27-28 °C.
  • Mieliniai blynai pavyks puresni, jei prieš įmaišydami į tešlą miltus persijosite juos per sietelį. Taip miltai „pasigaus“ daugiau deguonies.
  • Kepdami blynus neperkaitinkite aliejaus. Mieliniai blynai lengvai sudega, todėl juos kepdami nepamirškite reguliuoti karštį. Norėdami palaikyti žemą aliejaus temperatūrą, maždaug 30 sekundžių tarp kepamų blynų partijų nukelkite keptuvę nuo ugnies.

Natūralaus raugo blynai 

Natūralaus raugo blynai yra panašūs į mielinius, tačiau priešingai, nei mieliniai, yra gaminami su raugo likučiu. Raugas blynams padeda iškilti, suteikia minkštumo, putlumo ir intensyvesnį skonį. Būtent raugas blynuose būdavo naudojamas nuo seno, nes komercinės mielės buvo išrastos tik kur kas vėliau.

Gera žinia ta, kad jeigu dažnai kepate duoną ir jums nuolat lieka raugo likučio – jo išmesti visai nebūtina, panaudokite blynams! Blynų receptuose aktyvus raugas visai nebūtinas, raugo likutis taip pat puikiai atliks savo darbą.

Blynus su raugu galite kepti dviem būdais – priklausomai nuo to, kiek ilgai fermentuosite tešlą.

Greita versija

Norėdami greitai paruošti blynelius su natūraliu raugu, užmaišytai tešlai leiskite fermentuotis apie 2 valandas. Pirmiausiai inde sumaišykite turimą raugą, miltus, cukrų ir pieną. Indą (uždengtą) laikykite kambario temperatūroje apie 2 valandas. Tik po šio laiko atskirame dubenyje sumaišykite sodą arba kepimo miltelius, druską, kiaušinius, aliejų ir kitus ingredientus. Šį mišinį į raugo mišinį įmaišykite tik prieš pat kepant blynus.

Lėta versija

Blynus su natūraliu raugu galite pasiruošti iš vakaro ir fermentuoti pernakt. Taip suteiksite jiems dar daugiau skonio.

Sumaišysite raugo likutį su pienu ir miltais. Uždenkite šį mišinį ir leiskite jam pailsėti per naktį kambario temperatūroje. Ryte rasite šiek tiek putojantį mišinį, kurį naudosite kaip tešlos pagrindą. Įmaišykite šiek tiek ištirpintą sviestą, kiaušinius, cukrų ir kepimo miltelius – štai tešla ir paruošta.

Patarimai

  • Šio recepto esmė yra naudoti kambario temperatūros ingredientus. Kambario temperatūros sviestas, kiaušiniai ir pienas leidžia geriau „surišti“ tešlą. Įprastai šiems ingredientams sušilti iki kambario temperatūros reikia apie 30 minučių.
  • Kuo „vyresnis“ ir brandesnis jūsų raugo likutis, tuo rūgštesni bus jūsų blynai.
  • Papildomam blynų iškilimui galite pridėti ir kepimo miltelių ar sodos. Kai pastaroji susimaišo su rauge esančiomis natūraliomis rūgštimis, ji suminkština tešlos tekstūrą.

Amerikietiški blynai

Tobulai apskrudę, apvalūs ir minkštučiai – tokius blynus matome garsiausiuose amerikietiškuose filmuose, kuriuose jie gardinami ne tik uogienėmis ar riešutų sviestu, bet ir šonine ar klevų sirupu!

Tokius blynus įprasta kildinti kepimo milteliais ar soda. Būtent jų dėka tešloje susiformuoja oro burbuliukai. Kepimo milteliai yra cheminis puriklis, kurį suaktyvinus susidaro dujos, iškeliančios blynus ir suteikiančios jiems purumo.

Kepimo miltelių aktyvinimas vyksta dviem etapais.

  1. Pirmasis įvyksta tik sumaišius tešlos ingredientus. Kepimo milteliuose esančios cheminės medžiagos reaguoja kartu su skysčiu, o tai sukelia pirminį dujų išsiskyrimą.
  2. Antrasis etapas prasideda kaitinant tešlą keptuvėje. Dėl šilumos iš tešlos išsiveržia oro burbuliukai ir purena tešlą. Kad kepimo milteliai greitai suaktyvėtų, jūsų keptuvė turi būti pakankamai karšta. Be to, karšta keptuvė užtikrina, kad tešla greitai iškeps, o blynuose esantis oras išlaikys formą, blynai nesubliukš. Per mažas karštis sulėtins burbuliukų susidarymą ir jų tirštėjimą.

Peržiūrėkite pilną receptą ir paruošimo eigą.

Lietiniai blynai

Ploni, lengvi ir minkštučiai – kas galėtų jiems atsispirti? .

Lietinių istorija prasidėjo XIII amžiuje Bretanėje, Prancūzijoje. Legendos byloja, kad namų šeimininkė netyčia išpylė  ploną sluoksnį tešlos ant karštos, plokščios viryklės. Kadangi žmonės tada nebuvo linkę švaistyti nė menkiausio lašelio maisto (net per klaidą), ji ją pasigardžiuodama suvalgė. Ir, žinoma, jai labai patiko!

Prancūzijoje šalia kvietinių itin populiarūs grikių miltų lietiniai. Tradiciškai jie patiekiami su pikantiškais įdarais, o štai subtilesnio skonio kvietiniai blynai patiekiami su vaisiais ir kitais saldžiais įdarais.

Pagrindiniai ingredientai:

Riebalai

Geriausi riebalai lietiniams – sviestas. Dėl sviesto lietiniai įgauna švelnų skonį, auksinį atspalvį, mažiau limpa prie keptuvės dugno ir žinoma, lengviau juos vartyti.

Miltai

Lietiniams rekomenduojama naudoti aukščiausios rūšies kvietinius miltus, kadangi juose esantis glitimas padeda surišti tešlą, kuri tampa tvirta, tačiau elastinga. Lietiniams nerekomenduojami žemo glitimo miltai.

Jeigu eksperimentuosite su grikių miltais, tešlai ruošti rekomenduojama naudoti daugiau kiaušinių ir lietinius kepti šiek tiek storesnius nei įprastai.

Pienas ir vanduo

Lietinių tešloje skysčių santykis yra didesnis, negu kitose blynų rūšyse. Naudojant vien vandenį, lietiniai gali kiek suglebti, o naudojant vien pieną – jie gali būti sunkoki ir ne tokie lengvučiai. Norėdami išgauti geriausią tekstūrą, naudokite abiejų šių skysčių mišinį. Galima naudoti ir kefyrą, augalinį pieną. Svarbiausia, kad tešla būtų tinkamos konsistencijos.

Kiaušiniai

Kaip ir bet kurių kitų blynų tešloje, kiaušiniai lietiniams suteikia struktūrą ir sujungia visus ingredientus. Jie suteikia blynams elastingumo, dėl kurio lietiniai nesuplyšta. Tryniai, esantys kiaušiniuose, taip pat praturtina tešlą riebalais.

Patarimai

  • Ingredientus lietinių tešlai galite suplakti rankiniu būdu, tačiau šilkinei tešlai išgauti rekomenduojama naudoti elektrinį plaktuvą ar rankinį maišytuvą.
  • Svarbiausias dalykas – tešlos konsistencija. Ji turi būti šiek tiek skystesnė nei riebi grietinėlė, be gumulėlių. Tešlą gardinkite cukrumi ar vanile, jei norite saldaus lietinio. Jei ieškote pikantiškumo, galite įdėti smulkintų žolelių ar tarkuoto parmezano sūrio.
  • Paruoštą lietinių tešlą palaikykite bent 30–60 minučių. Šis laikas yra labai svarbus jūsų lietinių skoniui, tekstūrai ir sėkmei. Galite tešlą laikyti ir šaldytuve pernakt, kad ji būtų paruošta kitai dienai. Leidus tešlai pastovėti, miltai gali visiškai sugerti skystį. Po to, kai tešla pastovės, prieš kepdami ją pamaišykite ir, jei ji pasirodys per tiršta (kartais taip nutinka, kai miltai prisisotina skysčio), įmaišykite į ją vieną šaukštą pieno, kol sutirštės iki tinkamos konsistencijos.
  • Blynų keptuvė idealiai tinka lietiniams gaminti, nes dėl trumpų keptuvės šonų juos lengva apversti, o sunkus dugnas užtikrina pastovią šilumą ir tolygų kepimą. Bet jei neturite šios keptuvės, darbą puikiai atliks ir įprasta, neprideganti arba ketaus keptuvė.
  • Sviestas keptuvėje neleis lietiniams prilipti ir suteiks nuostabų skonį. Specialiu teptuku ar popieriniu rankšluosčiu labai lengvai padenkite keptuvę lydytu sviestu. Per didelis sviesto kiekis gali lietinius padaryti riebiais, tuomet jie bus traškūs, pernelyg rudi ir nebus tokie lankstūs, kaip norėtumėte.
  • Kai lietinis iš viršaus atrodo sausas ir jis atsiskiria nuo keptuvės (tai paprastai užtrunka 1–2 minutes), jis paruoštas būti apverstas. Atlaisvinkite lietinio kraštus nuo keptuvės gumine mentele. Jūs galite apvertimui naudoti mentelę, bet pirštai taip pat yra puikus įrankis: pakelkite kraštą, tuomet lietinį iškelkite aukštyn ir švelniai apverskite. Atkreipkite dėmesį, kad antroji pusė keps dusyk trumpiau, nei pirmoji.
  • Pirmasis lietinis gali nebūti tobulas, todėl praktikuokitės! Pirmąjį lietinį traktuokite kaip bandymą, kad pamatytumėte, ar keptuvėje yra pakankamai tešlos, ar keptuvės šiluma yra tinkama ir ar jūsų techniką reikia pakoreguoti.
  • Sudėkite iškepusius lietinius į lėkštę ir uždenkite švariu virtuviniu rankšluosčiu, kol iškeps visa likusi partija. Taip jie išliks gana šilti ir neišdžius. Lietiniai neturi būti karšti, nes į juos vyniosite įdarą, tačiau neturi visiškai atšalti ar išdžiūti.

Suflė blynai

Tai purūs japoniški blyneliai, kurie tokie lengvučiai, kad valgydamas juos jautiesi tarsi ant debesų!

Japonijoje į labai paprastą maistą, pavyzdžiui, blynus, žiūrima labai rimtai. Pastaraisiais metais Japonijos konditerijos parduotuvės ir kavinės varžėsi, kas pagamins puriausią, minkščiausią suflė blyną. 2016 m. pamišimas dėl šių blynų Tolimųjų Rytų krašte įgavo didžiulį pagreitį – dabar šie blyneliai puikuojasi garsiausių kavinių meniu, jų nuotraukomis mirga visi socialiniai tinklai.

Japoniškus blynelius gaminsite ilgiau, negu įprastus. Visų pirma, išplakite iki standžių putų cukrų ir kiaušinių baltymus. Kai kiaušinių baltymai išlaiko savo formą ir yra standūs bei blizgūs – jie paruošti.

Kiaušinio trynį ir cukrų išplakite iki vientisos masės, tada įmaišykite pieną. Įsijokite miltus ir kepimo miltelius. Kiaušinio trynio tešlą įmaišykite į baltymus, atsargiai, kad baltymai nesukristų.

Įkaitinkite keptuvę ant labai silpnos ugnies. Ją lengvai ištepkite aliejumi, tada įdėkite didelį samtį tešlos, uždenkite ir kepkite 4–5 minutes. Nuimkite dangtį, tada uždėkite dar šiek tiek tešlos ant viršaus ir įpilkite porą lašų vandens į keptuvę. Uždenkite. Kai blynas bus auksinis, labai atsargiai apverskite, įpilkite dar porą lašų vandens, uždenkite ir kepkite toliau.

Išbandykite ekspertės Sonatos šokoladinių suflė blynų receptą.

Svarbūs patarimai norint iškepti purius japoniškus suflė blynelius:

(1) Teisingai išplakite kiaušinių baltymus

Iki standžių putų išplakti baltymai yra pagrindinis sėkmės aspektas. Taip pat svarbu atsargiai juos įmaišyti į tešlą, kad maišymo metu nesubliukštų baltymuose esantis oras, todėl maišydami baltymus ir trynius atlikite švelnius maišymo judesius.

Baltymus reikia plakti iki standžių putų tol, kol iškėlus juos ant šluotelės, kiaušinių baltymai tvirtai pakils tiesiai į viršų, tačiau galiukas nulinks. Jei per daug išplaksite kiaušinių baltymus, jie susiskaidys į gabalėlius. Jei per mažai, kiaušinių baltymuose nebus pakankamai oro burbuliukų, todėl blynai netaps purūs.

Įsitikinkite, kad indas, kuriame plaksite baltymus, yra visiškai švarus ir ant šluotelės ar inde nėra aliejaus ar riebalų likučių. Jei atskiriant trynį nuo baltymo į baltymus paklius šiek tiek trynio, baltymai nesiplaks taip gerai.

Naudokite nerūdijančio plieno arba stiklo dubenį. Nenaudokite silikoninių ar plastikinių dubenėlių ar indų – net jei jie atrodo švarūs, yra tikimybė, kad juose yra riebalų likučių, dėl kurių baltymus bus sunku tinkamai išplakti.

(2) Ilgai kaitinkite keptuvę ant žemiausios ugnies

Net ir keptuvės kaitinimas yra nepaprastai svarbus, kad jūsų suflė blynai būtų tolygiai iškepę. Rekomenduojama iš anksto įkaitinti keptuvę ant mažiausios ugnies. Tokiu būdu jūs visiškai kontroliuosite kepimo laiką ir galutinį rezultatą.

Tai, kad blynas yra gražiai parudęs, dar nereiškia, kad jis iškepęs. Blynų vidus vis dar gali būti neiškepęs, ir jei juos per anksti išimsite iš keptuvės, oras iš blynų išeis. Tinkamai paruošti suflė blynai bus tvirtos struktūros ir aukščio. Jie išlaikys savo formą apie 10–15 minučių, kol bus šilti.

(3) Sukrėskite tešlą vertikaliai, kad blynas būtų pakankamai aukštas

Svarbiausia gaminant suflė blynus yra įdėti naują samtelį tešlos ant jau esančio blyno keptuvėje, kai jis jau pradėjęs formuotis. Tokiu būdu jis bus „aukštesnis“, o tešla „nesubėgs“.

(4) Kepkite lėtai, uždengę dangčiu, ant silpnos ugnies

Skirtingai nuo įprastų blynų, šiuos storus ir purius japoniškus blynus reikės kepti ilgiau. Jei naudosite stipresnę ugnį, blynai gali atrodyti iškepę, tačiau viduje bus žali. Todėl juos būtina lėtai kepti ant silpnos ugnies. Norėdami sulaikyti šilumą ir drėgmę keptuvės viduje, uždenkite ją dangčiu.

(5) Įpilkite vandens, kad atsirastų šiek tiek garų

Tiesiog įpilkite 1 šaukštą vandens į tuščias vietas keptuvėje, kad joje būtų drėgmės. Vanduo leis blynams „garuoti“, taip jie gali pasiekti tinkamą tekstūra ir iškilti.

Kitos pastabos:

  1. Šiems blynams kepti galima naudoti metalinius žiedus-formeles, kurie suteikia taisyklingą apvalią formą, taip pat padeda pasiekti norimą aukštį. Jei kepsite blynus be formelių, darykite juos mažesnius, kad tešla per daug nesilietų į šonus.
  2. Suflė blynelius geriausia valgyti karštus ir iškart. Tai nėra patiekalas, kurį galite paruošti anksčiau laiko. Atšalę blynai pakeičia tekstūrą ir tampa nebe tokie purūs.
  3. Įsitikinkite, kad į tešlą įsijojote miltus, nes kitaip tešla bus per sunki.

Olandiški/Suomiški blynai

Kas gi tie olandiškieji blynai ir kodėl jie olandiški?

1900-ųjų pirmoje pusėje olandiški blynai buvo pristatyti Vašingtone įsikūrusiame šeimos restorane „Manca’s Cafe“. Nors šie blyneliai buvo kilę iš vokiško blynų patiekalo, sakoma, kad šį pavadinimą („olandiški blynai“) netyčiomis sugalvojo viena iš restorano įkūrėjų Manco dukterų. „Dutch“, reiškia olandų kalbą, o „Deutsch“ – vokiečių. Dukra, norėdama pasakyti šių blynų pavadinimą, supainiojo šiuos du žodžius ir vietoj „vokiški blynai“ pasakė „olandiški blynai“. Taip ir atsirado „olandiškų blynų“ pavadinimas, o restoranas 1942 m. šį pavadinimą oficialiai įteisino kaip prekinį ženklą.

Iš tiesų, šie blynai taip pat dažnai vadinami ir vokiškais, tokią versiją turi ir suomiai, o jų kilmės šalis tokia mįslinga, kad galima tik spėlioti – Olandija, Vokietija, o gal ir Amerika?

Iš kur jie bebūtų, tokie blynai pasižymi keliomis savybėmis. Visų pirma, jie visada kepami kaip vienas didelis blynas, antra – jie kepami orkaitėje.

Išbandykite receptą.

Kaip šie blynai gaminami?

Pradėkite nuo itin karštos keptuvės (ar kito indo), kurią reikėtų kaitinti dar orkaitėje. Temperatūra turėtų būti pakankamai aukšta, kad blynas išsipūstų.

Prieš ruošdami tešlą įsitikinkite, kad naudojate kambario temperatūros sviestą, kiaušinius ir pieną.

Sumaišę tešlą, kaip ir lietinių atveju, leiskite jai pailsėti, kad miltai galėtų absorbuoti skystį, tai suteiks geresnę kepinio tekstūrą.

Orkaitėje per kelias minutes tešla pradės pūstis aplink kraštus, kils vis aukščiau, kol šis „blynas“ labiau atrodys kaip kelioninė pagalvėlė. Kai kraštai taps auksiniai ir nebegalėsite atsispirti saldžiam aromatui, vadinasi – blynas iškepęs.

Iš orkaitės „iškeliavęs“ blynas greitai subliukš – jo išsipūtimą lemiantys garai greitai išgaruoja vėsesniame virtuvės ore. Bet nesijaudinkite – blynas liks su minkšta, švelnia lietinio tekstūra ir lengvu, saldžiu kaip kekso, kiaušinio skoniu.

Patarimai:

  • Šiam receptui geriausiai tinka švieži kiaušiniai! Skirkite laiko atskirai išplakti kiekvieną kiaušinį, tai leis blynui labiau išsipūsti.
  • Jūs galite suplakti ingredientus dubenyje rankiniu būdu intensyviai plakdami, kol tešla gerai susimaišys. Tačiau galite naudoti ir elektrinį maišytuvą, taip išgausite vientisesnę struktūrą.
  • Jums prireiks tinkamos keptuvės ar kepimo indo. Galima naudoti 23-25 cm ketaus ar nerūdijančio plieno keptuvę ar net gilų pyragams skirtą indą.
  • Šiam blynui reikia gausaus kiekio sviesto keptuvės dugne ir šonuose, kad blynas neliptų ir galėtų tinkamai iškilti.
  • Tešlą galite pasigaminti iš vakaro ir palikti nakčiai šaldytuve. Ryte pabudę tiesiog pašaukite ją į įkaitintą orkaitę.
  • Kepant jokiu būdu neatidarinėkite orkaitės durelių, jei norite, kad blynas pavyktų!
  • Daugelis žmonių leidžia savo olandiškiems blyneliams tapti pernelyg rudiems, kurie, nors ir yra skanūs, iš esmės yra perkepti. Jūs norite, kad jis būtų auksinis, tąsus ir iškepęs. Kai olandiško blyno kraštai ir pagrindas bus gražaus auksinio atspalvio, tada jau galima blyną išimti iš orkaitės. Blyno vidurys bus geltonos, kiaušinio spalvos – nesijaudinkite, jis ne žalias, o toks, koks ir turi būti!
  • Jei naudojate ketaus keptuvę, įsitikinkite, kad ji tinkamai išvalyta ir paruošta naudoti, neturi jokių ankstesnių produktų (pavyzdžiui, svogūnų ar česnakų) pėdsakų.

Ką daryti, jei vis dar nemoku kepti blynų?

Na, o tiems, kurie abejoja savo gebėjimais virtuvėje arba tiesiog taupo laiką, siūlome dar vieną išeitį – miltinius mišinius blynams kepti. Garantuojame, kad blynai bus tooobulo skonio ir niekas tikrai nesupras, kad šiek tiek pagudravote! Nenusiminkite ir būtinai išbandykite!

Mūsų ekspertai

Rima
„Malsenos“ kepinių technologė, miltų produktų žinovė ir naujų produktų kūrimo specialistė.
Sonata
„Malsenos“ kepimo ekspertė ir konditerė, tinklaraščio ir kepyklos „Sweetspotpastry“ įkūrėja.

arr-leftAtgal